MEDENİYETLERİN BULUŞMA NOKTASINA GELİN (Kent belleği)

İlk yerleşimin ardından farklı alanlara kurulmuş bir şehir. Zaman içinde faklı isimlerle anılmış. İster Efes, ister Ayasuluk ya da isterseniz  Selçuk deyin, bu koordinatlar tarih boyunca birçok farklı medeniyete tanıklık etmiş bir göç kenti olmuştur.

Bir göçmenler kenti diyebileceğimiz Efes Selçuk,

Göç almış medeniyetlerin buluştuğu, kültürel etkileşimin odağı olmuş bir kenttir. Medeniyetlerin buluşma noktası olarak tarih boyunca nasıl evrilme gösterdiğini, çağlar boyunca farklı uygarlıklar tarafından nasıl değiştiğini gözünüzle göreceğiniz Selçuk Efes Kent Belleği’ni ziyaret etmenizi öneririz.

Tütün deposu olarak açılan mekan, 1. Dünya Savaşı sırasında silah deposu olarak da kullanılmış ve nihayet kapsamlı bir restorasyon geçirerek 2012 yılında Selçuk- Efes Kent Belleği Merkezi olarak açılmıştır. Kenti, doğası, insanları, mekanları, tarihsel eşyaları, anıları ve belgeleri ile bir arada değerlendirmeyi, Selçuk Efes’i bir mekan olarak değil, ekonomik, toplumsal, kültürel ve politik bütün olarak ele almayı ilkesel olarak sürdüren Selçuk Efes Kent Belleği Merkezi’ni gezerek bu toprakların kronolojisini gezebilir ve kendinizi bir zaman yolculuğunda geziyor gibi hissedebilirsiniz.

Web: https://www.facebook.com/SelcukEfesKentBellegi/

Tel: +90 232 892 60 30/ 103  – +90 506 224 37 84

Adres: İsabey Mh. Namık Kemal Cd. No: 13 Selçuk/İzmir/Türkiye