Her Tabakta Ayrı Bir Kültürün Lezzetini Bulursanız Şaşırmayın

Gastronomi kültürü Anadolu’nun batısında daha farklı bir şekle bürünmüştür. Aldeniz mutfağının etkisi altında kalan Batı Anadolu mutfağı, zengin yeşillerin, ıtırlı otların ve dağlarının ve kırın aromasını içeren altın renkli zeytinyağı ile zenginleşir. Bugün eşsiz lezzetteki yemekleriyle Batı Anadolu ve Göçmen Mutfağı Selçuk Efes mutfağında harmanlanmıştır. Bu topraklarda yıllar boyu faklı medeniyet, din ve kültürden yoğrulan mutfak kültürü Girit, Makedon, Arnavut, Rum mutfağıyla daha da zenginleşen sağlıklı ve lezzetli yemeklerin mutfağıdır Efes Mutfağı.

Bahar, kış demeden her mevsim yetişen birbir çeşit otun, sebzenin ve meyvenin yetiştiği bereketli topraklar, deniz ürünleriyle, doğanın Egelilere hediyesi zeytin ve onun meyvesuyu olan zeytinyağı Efes mutfağının baş aktörleridir.

Yılın 300 günü güneş gören verimli ovalarda yetişen birbirinden lezzetli, sağlık ve şifa veren ürünler, mutlu bir kentin insanlarının elinde sevgiyle, beceriyle ve ustalıkla harmanlanmış mutfaklarda.Çöp Şiş’in Doğduğu Coğrafya

Çöpşiş, başta Efes Selçuk ve Ege olmak üzere günümüzde Anadolu yemek kültürünün önemli bir parçasıdır. Türkiye’nin ilk demiryolu hattı olan İzmir-Aydın arasında, demiryolu işçilerinin etleri sazlıklardan yaptıkları kargılara geçirerek pişirmeleri ile ortaya çıkan bu eşsiz lezzet günümüze dek gelir. Demiryolu kenarında başlayan bu lezzet demiryolu kenarlarında boyunlarına astıkları mangallarla işçilere ve daha sonra trenle seyahat eden seyyahlara taşınmış, böylece çöpşiş kültürü Anadolu’ya yayılmıştır.

İzmir, Dünya Gurme Kentler Ağı (DELICE) üyesi kent

İzmir, dünyanın farklı coğrafyalarından 22 kentin yer aldığı Dünya Gurme Kentler Ağı (DELICE) üyesi bir kent. 2015 yılında bu ağa üye olan İzmir, ağın 23. kenti oldu. Usta şefler ve kentler arasında gastronomi konusunda bir iletişim ve değişim platformu sunan DELICE’nin faaliyetleri; kentsel pazarlama, eğitim ve aktarım, yerel ürünler, sağlık ve beslenme, şeflerin ustalaşması temalarını kapsıyor.

İzmir, binlerce yıllık tarihinden damıtılarak bugünlere gelen, farklı kültürlerin özelliklerini taşıyan çok kültürlü Ege mutfağıyla bu ağa deneyimlerini aktarmak üzere üye olmuş bulunuyor.

Usta şefler ve kentler arasında gastronomi konusunda bir iletişim platformu sunan Dünya Gurme Ketnler Ağı’nda Aarhus (Danimarka), Barselona (İspanya), Birmingham (İngiltere), Bordeaux (Fransa), Brüksel (Belçika), Cape Winelands (Güney Afrika), Göteborg (İsveç), Helsinki (Finlandiya), İzmir (Türkiye), Lozan (İsviçre), Leipzig (Almanya), Lizbon (Portekiz), Lyon (Fransa), Madrid (İspanya), Montreal (Kanada), Osaka (Japonya), Puebla (Meksika), Rabat (Fas), Riga (Letonya), Saint Louis (ABD), Stavanger (Norveç), Şikago (ABD), Torino (İtalya) yer alıyor.