Halı

Kök boyalarıyla renklendirilmiş ipliklerle tezgahlarda dokunmuş el emeği göz nuru Geleneksel Türk halısı. Gerçek yünden yapılmış doğal Türk halılarının geleneksel üretimini izleyebilirsiniz. Çayınızı içerken tezgahtan gelen dokuma seslerini duyabilir, dilerseniz birbirinden renkli motifli bu halılardan satın alabilir, evinizi geleneksel Türk sanatıyla zenginleştirebilirsiniz.

Seramik

Efes’ten çıkarılan arkeolojik bulgular seramik sanatının bu topraklardaki köklü geçmişini kanıtlıyor. Seramikten yapılmış objeler, seramik fırınları Efes sanatında bu dalın önemini ortaya koyar. Selçuk’ta halen var olan seramik atölyelerinde halen ateşle pişen toprağın estetik karakterini ortaya koyuyor.Renki doğal boyalarla el sanatıyla renk bulan desenler fırınlarda pişirilerek ölümsüzleşiyor. Bölgeye gelen ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdikleri sanat dallarından biri olarak dikkat çekiyor.

İğne Oyası

 Dünya literatürüne “Türk danteli” olarak geçmiş iğne oyaları, başta ipek olmak üzere pamuk ve sentetik ipler kullanılarak yapılır. Üç boyutlu bir örgü biçimi olan oyaları diğer örgü biçimlerinden ayıran en önemli özellik bunların süsleme amacıyla kullanılıyor olmasıdır. Oyalar kadın baş süslemelerinin yanı sıra sıra erkek giyiminde de kullanılır.