BİR DÜNYA MİRASINA TANIKLIK ETMEK

Selçuk Efes, UNESCO Dünya Miras Listesi UNESCO’ya bağlı Dünya Mirasları Komitesi tarafından belirlenen ve dünya üzerindeki kültürel ve doğal değerlerin yer aldığı bir listedir. 2015 yılında Efes Antik Kenti, Meryem Ana Evi, Çukuriçi Höyüğü ve Ayasuluk Tepesi dahil olmak üzere toplam dört bileşeniyle bu değerli listeye dahil olan kent, geçmişine sahip çıkan, miras değerlerini koruyan ve bunları gelecek nesillere aktarma bilinciyle yaşayan ve yaşatan bir kenttir.

UNESCO Dünya Mirası Listelerinde yer alan bu mekânları ziyaret edip tarih ve kültürel mirasın tanığı olmak ister misiniz?


ULAŞMAK ÇOK KOLAY

Ege’nin incisi İzmir’e 1 saat karayolu mesafesinde. Uluslar arası Adnan Menderes Havalimanından demiryolu  (İzmir raylı sistemi İZBAN ve TCDD trenleri ) ve karayolu ile  saatte ulaşım imkanı.
Yurt dışı ve yurt içinden çok kolay ulaşabileceğiniz, merkezinde ve çevresinde gezerken ulaşım zorluğu çekmeyeceğiniz bir destinasyon.
Selçuk Efes, coğrafi konumunun sağladığı avantaj sayesinde ulaşımın deniz, hava, kara ve demir yollarıyla hem iç hem de dış hatlarda rahatlıkla yapıldığı bir kenttir.
İzmir’den 34 ülke 86 destinasyona direkt uçabilir, ayrıca bir saatlik uçuş mesafesinde olan İstanbul’a her gün karşılıklı olarak düzenlenen birçok sefer ile dünyanın binlerce destinasyonundan  rahatlıkla gelebilirsiniz.
Türkiye’nin önemli tatil yerlerinden olan Bodrum, Fethiye, Marmaris, Pamukkale, Kuşadası, Ayvalık’a kara yolu ile birkaç saatte kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
Ayrıca, Sisam (Samos) Adası’ndan düzenlenen feribot seferleri ile de Selçuk’a ulaşım sağlayabilirsiniz.
Selçuk Efes, bulunduğu coğrafi konum ve ulaşım imkanlarıyla rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir tatil cenneti. Gelin ve keşfedin…


TARİHİN İZİNİ SÜRÜN

*Eski Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Artemis Tapınağı’na ev sahipliği yapan kent… Artemis Tapınağı döneminin en önemli tapınağıdır.
*Efes, İncil’de adı geçen, Hristiyanlığın İlk Yedi Kilisesi’nden biridir.
*Meryem Ana Evi, 1961 yılında Vatikan tarafından haç yeri ilan edilmiş ve Papa VI. Paul (1967), Papa II. Jean Paul (1979) ve Papa 16. Benedictus (2006) tarafından ziyaret edilmiştir.
Arkeolojik kazıların halen devam ettiği ve her gün yeni bir bilginin gün yüzüne çıktığı Selçuk Efes’i gezin, okuyun, dinleyin…

GÜÇLÜ KADINLARLA ANILAN TARİH KENTİ

Tarihin cilvesinden midir bilinmez Efes daima kadınlarla anılan bir şehir olarak karşımıza çıktı.
9 bin yıllık taş figürüyle kentin kuruluş efsanelerindeki  Amazon kadınlarıyla, Anadolu’nun Ana Tanrısı Kibele kültünün devamı olan Efes Artemisiyle ve son olarak Bakire Meryemiyle Efes kenti, güçlü kadın figürleriyle  anılan kent olarak adını tarihe kazıdı. Bu kadınların güçlü karakterleri kentin arşivine kazındı, 9 bin yıldan günümüze bugünün Selçuk Efesine dek ulaştı.  Şirince’den, Efes’e, Meryem Ana’nın evinden, Çukur içi Höyüğe gittiğiniz her yerde efsanevi güçlü kadınların mistik enerjisi Selçuk’un havasına nüfuz etti.


LEZZETLERİN ARMONİSİ

Tarihi nedeniyle birçok medeniyet ve kültürün buluşma noktası olan kent Girit, Yunan, Balkan ve Türk mutfağının eşsiz bir karışımına sahiptir.
Ege ve Akdeniz mutfağının en nadide hammaddesi zeytinyağı  4.000 yıldan beri kullanılmaktadır.  Özellikle Şirinceye yakın Değirmenboğazı mevkiindeki zeytin ağaçlarının meyvesinden çıkan yağın  binbir çeşit ıtırlı otun kokusuyla karıştığı bilinmekte ve çok değerli kabul edilmektedir.

Menderes Havsasının beslediği suların Ege denizi esintileriyle buluştuğu bereketli topraklarda yetişen meyve ve sebzeler ile yabani otlar ve bitkiler  mutfağının ana öğelerini oluşturur. Doğada yabani yetişen otlar haşlanarak veya yağda çevrilerek zeytinyağı ile tatlandırılır. Otlarla yapılan salata ve mezeler şifa kaynağı olarak da yenir.  Çöpşişin çıkış noktası olan kent yöresel yemekleriyle de bilinir.  Kabakçiçeği dolması, şevketi bostan gibi yöresel lezzetleriyle de ünlüdür. Kentin en önemli tarımsal üretimlerinden şeftali, mandalin, nar, ayva kente has aroma içerir. Ülkenin birçok pazarlarında kentin adıyla anılır. Meyve şaraplarıyla ünlü Şirince’ye gelip şarap tatmayan ve almayan ziyaretçi neredeyse yoktur. Gökçealan köyü yöreye has Osmancık üzümü ile ünlüdür. Bu köye yakın şarapevleri  ödüllü şaraplarıyla bilinir.

Özetle Bu kentte sofraları süsleyen yemek,  salata, meze ve içecekler damağına tat ve vücudunuza şifa sağlar.


KEŞFETMEYE DEĞER

(Şirince, Gökçealan, Çamlık Tren Müzesi, Çetin Köy Kültürü Müzesi Belevi Mozolesi, Zeytinköy Gebekirse Gölü, Kuş Cenneti, St John Otu, Aquapark)

Selçuk Efes bildiğiniz ve planladığınız tatilin dışında tahmin etmediğiniz sürprizler çıkarır karşınıza. UNESCO mirası dışındaki topraklarında bile birbirinden farklı ve özel yerler keşfedebilirsiniz.


BIRAK KENDİNİ ÖZGÜRLÜĞE (EFES SKYDIVING)

Gerçekten Özgür Olmak İstiyorsan Uçağı Terket!

Paraşüt okulu, yetişmiş uzman kadrosuyla faaliyetlerini daha geniş kitlelere ulaştırabilmek için Selçuk/Efes’ teki hava alanını atlayış merkezi (DROPZONE) haline getirmiştir ve yıl boyu açık olacaktır. Efes iklimsel özellikleri açısından yılın her ayı atlayış yapabilmeye müsait bir yer olmanın yanı sıra bir çok turistik bölgeye de yakınlığıyla dikkat çeker (Efes Antik Kenti,Meryem Ana Evi, Şirince, Artemis Tapınağı, Kuşadası, Yedi Uyurlar vb.).

Paraşüt okulu, başlangıç eğitimlerinin yanı sıra bir çok branşta eğitim verir(hedef, stil, formation skydiving, canopy formation, skysurf, freestyle, wingsuit).

TANDEM ATLAYIŞ

Tandem Atlayışı, verilen 15 dakikalık brifing ile başlar. Tecrübeli tandem pilotları eşliğinde 4000 metreden yapılan atlayış sonrası 200 km hızla 45 saniye serbest düşüş gerçekleşir.
Daha sonra açılan çift kişilik paraşüt ile Efes Antik Kenti üzerinde süzülürken Ege Denize vuran güneş ve masmavi bir gökyüzü size eşlik edecek.
Bu muhteşem deneyimi asla unutmamanız ve sevdiklerinizle paylaşmanız için, hava kameramanlarımız uçaktan çıkışınızdan yere inişinize kadar atlayışınızı kaydedecek.
Atlayışınız normal şartlar dahilinde 1 saat içerisinde tamamlanabilen bir aktivite olmasına karşın, meteorolojik şartlar ve diğer rezervasyonlar nedeniyle 1-3 saat bekleyebileceğinizi hatırlatalım.

Spor ayakkabılarınızı unutmayın

Atlayışınızın keyfini çıkarabilmeniz için yanınızda rahat kıyafetler ve spor ayakkabılar getirmeyi unutmayın. Sandaletler, botlar ya da yüksek topuklu ayakkabılar atlayış için uygun değildir.

Tandem atlayış öncesinde katılımcıların TAAHHÜTNAME imzalayarak fiziksel ve zihinsel bir problemleri olmadığını teyit etmeleri gerekmektedir.

Tandem atlayışı yapmak için yaş sınırlaması bulunmamakla birlikte 18 yaşından küçük katılımcılar bir ebeveyninin (kimlik kartı göstermek suretiyle) izni nezdinde atlayış yapabilir. Bu koşul dışında Tandem Atlayışı için gereken koşullar, minimum 45, maksimum 90 kg ağırlığa sahip olmak ve de maksimum 1.90 cm boyunda olmaktır.

www.skydiveefes.com  THK Gökçen Havacılık Efes Atlayış Ve Uçuş Merkezi Selçuk – İzmir

Tel.: +90 232 892 64 47

Mobil: +90 505 545 21 93

Email: info@skydiveefes.com


MEDENİYETLERİN BULUŞMA NOKTASINA GELİN (Kent belleği)

İlk yerleşimin ardından farklı alanlara kurulmuş bir şehir. Zaman içinde faklı isimlerle anılmış. İster Efes, ister Ayasuluk ya da isterseniz  Selçuk deyin, bu koordinatlar tarih boyunca birçok farklı medeniyete tanıklık etmiş bir göç kenti olmuştur.

Bir göçmenler kenti diyebileceğimiz Efes Selçuk, Göç almış medeniyetlerin buluştuğu, kültürel etkileşimin odağı olmuş bir kenttir. Medeniyetlerin buluşma noktası olarak tarih boyunca nasıl evrilme gösterdiğini, çağlar boyunca farklı uygarlıklar tarafından nasıl değiştiğini gözünüzle göreceğiniz Selçuk Efes Kent Belleği’ni ziyaret etmenizi öneririz.

Tütün deposu olarak açılan mekan, 1. Dünya Savaşı sırasında silah deposu olarak da kullanılmış ve nihayet kapsamlı bir restorasyon geçirerek 2012 yılında Selçuk- Efes Kent Belleği Merkezi olarak açılmıştır. Kenti, doğası, insanları, mekanları, tarihsel eşyaları, anıları ve belgeleri ile bir arada değerlendirmeyi, Selçuk Efes’i bir mekan olarak değil, ekonomik, toplumsal, kültürel ve politik bütün olarak ele almayı ilkesel olarak sürdüren Selçuk Efes Kent Belleği Merkezi’ni gezerek bu toprakların kronolojisini gezebilir ve kendinizi bir zaman yolculuğunda geziyor gibi hissedebilirsiniz.

Web: https://www.facebook.com/SelcukEfesKentBellegi/

Tel: +90 232 892 60 30/ 103  – +90 506 224 37 84

Adres: İsabey Mh. Namık Kemal Cd. No: 13 Selçuk/İzmir/Türkiye


DENİZ KUM GÜNEŞ

Selçuk’un 9 km, Efes antik kentinin ise 6 km kuzeyinde, uzunluğu beş kilometreyi bulan Pamucak  (Efes Plajı) sahili uzanır. Kumlu sahilin genişliği bazı yerlerde 80 metreyi bulur.  Geldiğinizde mevsim ilkbaharın sonu , yaz ya da sonbaharın başıysa Efes plajının keyfini çıkartabilirsiniz. Yılın neredeyse 300 günü güneşli bir havaya sahip olan Efes Selçuk’ta deniz mevsimi de Mayıs’ta başlar, ekim başına kadar sürer. Mavi bayraklı yani temizliği tescilli plajı, kilometrelerce uzanan sahilinde deniz suyu sıcaklıkları en sıcak aylarda ( temmuz, ağustos) 25-26 dereceye kadar çıkabilir.

Sakin ve huzurlu plaj istiyorsanız burası tam size göre.  Sahilin endemik bitkileri kum zambakları kulaklarınıza fısıldarsa şaşırmayın.. İskender’in de buradan geçtiğini ya da sayısız kral ya da  kraliçenin bu sularda serinlediğini…

Koruma alanı olan sahil bu yüzden bakirdir.  Belediyeye ait tesisler ve kamp tesisleri dışında bir yapı bulunmayan sahilin plajlarında duş, tuvalet, şemsiye, şezlong, atıştırmalıklar ve alkollü alkolsüz içeceklere ulaşabilirsiniz. Çevrede bulunan suparkları, jeep, ATV, at safari tesislerinde farklı aktiviteler yapabilirsiniz. Aktivite programınızı yapmak için bu tesisleri arayabilirsiniz.

İster su sporları için ister kamping için… Ya da karavanla gelmek için buradan daha elverişli bir sahil bulamazsınız. Daha konforlu tatil arayanlara  beş yıldızlı oteller de çok yakın. Daha çok seçenek daha keyifli tatil!


MEYVE CENNETİ (ŞEFTALİ, MANDALİN, ÜZÜM, MEYVE ŞARAPLARI)

Akdeniz ikliminin etkisinde ve denize yakınlığı nedeniyle zeytin ve meyve yetiştiriciliğinde çok uygun şartlara sahip Selçuk Efes mandalina, ayva, nar, şeftali , üzüm ve incir gibi meyveleri ile bölgede ünlüdür. Yol boyunca meyve ve meyve suyu satan dükkan ve stantlar görmeniz olası. Arabayla seyahat ediyorsanız kısa bir süreliğine vitamin molası verebilirsiniz.

Bölgeda dağlık arazisi genellikle zeytin ağaçlarıyla kaplı. Memecik türü diye tanınan yağlık cins zeytinden zeytinyağı çıkarılır. Özellikle Değirmenboğazı ve Şirince mevkisinden toplanan zeytinlerin soğuk sıkımla elde edilen zeytinyağı dağların yabani otlarının ve ıtırlı bitkilerinin aromasını da aldığından damakta özel bir lezzet bırakır. Geldiğinizde zeytinyağı alabileceğiniz yerler var. Tane, Yaane gibi yöreye özgü zeytinyağı markalarından satın almanız önerilir.

Şirince’ye gittiğinizde dikkatinizi hemen çekecek olan şey ise meyve şarapları olacaktır. Bölgenin ve yakın yerlerin meyvelerinden elde edilen meyve şarapları Şirince’nin en belirgin ürünündür. Şirince’de adım başı rastlayacağınız şaraphanelerde çok çeşitli meyve şaraplarını tadabilirsiniz.

Selçuk Efes’ten Gökçealan köyüne doğru yol boyunca uzanan üzüm bağları ise hemen dikkatinizi çeker. Eğer Ağustos sonu Eylül başında geldiyseniz mutlaka bağbozumunu izleyin. Üzümlerinden alın, yöresel lezzetlerin tadına bakın. Çamlık Gökçealan arası Yedibilgeler Şarapevi ve Otele özel olarak gitmenizi öneririz. Burada yetişen üzümlerden üretilen şaraplar dünyanın birçok yerinde düzenlenen yarışmalarda ödül almıştır. Bu özel şarapların tadına baklarken isimlerini duyunca da şaşıracağınıza miniz. İsimlerini mitolojideki tanrılardan ve bölgenin felsefecilerinden alan şaraplar eşliğinde günbatımı burada muhteşemdir.

http://www.yedibilgeler.com/


BUTİK TATİLİN DİĞER ADI

Butik işletmeleriyle ünlü kentte kişiye özel maksimum hizmet kalitesi bulabileceğiniz otel ve işletmeler bulabilirsiniz. Konaklama için her bütçeye uygun butik işletmelerimizin interaktif alanlarda müşteri puanlara çok yüksektir. Sürdürülebilir turizm doğrultusunda yönettikleri işletmelrden memnun bir şekilde ayrılacağınıza emin olun.

Shuttle hizmetinden, gastronomi ve rota önerilerine kadar pek çok alternatifte bulunan işletmelere ulaşmak için Küçük Oteller Derneğinden yardım alabilirsiniz.

Küçük Oteller Derneği https://www.facebook.com/selcukefeskucukoteller/

Seyahatinizi planlarken buraya (Nerede Kalınır) bakmadan geçme