Sıkça Sorulan Sorular?

Selcuk Efes ’deki müzeler, diğer şehirlerde olduğu gibi genellikle pazartesi günleri kapalı, kalan günler de 09.00-17.00 saatleri arası ziyarete açıktır. Çalışma saat ve günlerinin bazı müzelerde farklılık göstermesi sebebiyle, ziyaret öncesi ilgili müzeyle iletişime geçip bilgi almada fayda vardır.

Tüm Türkiye gibi Selcuk Efes de yerel GSM operatörleri olan Turkcell, Avea ve Vodafone dışında pek çok uluslararası GSM şirketinin kapsama alanındadır. Ziyaretçilerin kendi ülkelerinde kullandıkları operatörleri Selcuk Efes`de sorun yaşamadan kullanması için operatörleri ile telefonlarını ziyaretleri öncesi yurt dışına açtırmaları gerekmektedir. Yeni bir SIM kart almak da oldukça kolaydır.

Selcuk Efes’de eczaneler, ülke genelinde olduğu gibi, pazar günleri hariç her gün saat 09.00-19.00 saatleri arası hizmet vermektedir. Eczanelerin kapalı oldukları gün ve saatlerde ise her bölgede belirli sayıdaki nöbetçi eczane hizmet vermeye devam etmektedir.

Şehir ve çevresindeki tüm bankamatiklerden, hesap kartıyla, Türk lirası, avro ve dolar çekilebilmektedir. Birçok bankamatik, İngilizce ve diğer dil seçenekleriyle kullanıcılarına yardımcı olabilecek özelliklere sahiptir.

Türk lirası, ülkenin her yerinde olduğu gibi İzmir’de de geçerli olan para birimidir. Farklı para birimleri, döviz büroları ile bankalarda Türk lirasına çevrilmektedir.

Hesap ve kredi kartları, tüm alışveriş ve harcamalarda kullanılabilmektedir. Merkezden uzak, küçük yerleşim bölgelerinde olası bir sorunla karşılaşılmaması adına ziyaretçilerin yanlarında nakit para taşımasında fayda vardır.

Ziyaretçiler, pasaportu, uluslararası geçerliliği olan ehliyeti ve kullanacakları aracın ruhsatı yanlarında olduğu sürece tüm ülkede olduğu gibi Selcuk Efes’dede araç kullanabilirler. Trafiğin tüm ülkede sağ şeritten ilerlediği unutulmamalıdır.

Avrupa’da ve ülkenin diğer şehirlerinde olduğu gibi Selcuk Efes’de genellikle çift girişli priz kullanılmaktadır.

Haftanın her günü açık olan alışveriş merkezleri, 10.00-22.00 saatleri arası sayısız marka ve servisle hizmet vermektedir.

Selcuk Efes’de hizmet veren bankalar, hafta içi saat 09.00-17.00 arası açık olup birçoğu 12.30-13.30 arası mesaisine ara vermektedir.